Menu
Earlier news
08:20 09-October-2016

Sunday's handball matches - 09.10.2016

Categories: Eastern Europe
Views: 2999

Photo: pickhandball.hu

Written by: Rasmus Boysen

Hballtransfers.com provides you today's match schedule.

 

Champions League:

 

15.00: Motor Zaporozhye (UKR) - TTH Holstebro (DEN).
Live on:
TV: XSport (UKR), DR1 (DEN), Sport TV2 (SLO).
Stream: dr.dk (DEN), EHFTV.com (INT), Bet365.com (INT).

16.00: HBC Nantes (FRA) - ABC UMinho Braga (POR). 
Live on:
TV: beIN Sports 1 (FRA), Sport TV1 (SLO), Sport1 (SVK, CZE).
Stream: EHFTV.com (INT), Bet365.com (INT).

16.15: Dinamo Bucuresti (ROM) - Besiktas MOGAZ (TUR). 
Live on:
TV: Digi Sport 2 (ROM), Smart Sport HD (TUR), Dolce Sport 1 (ROM)
Stream: EHFTV.com (INT), Bet365.com (INT).

16.50: Bjerringbro/Silkeborg (DEN) - THW Kiel (GER).
Live on:
TV: DR1 (DEN), SKY Sports HD 1 (GET), Teleclub (SUI)
Stream: dr.dk (DEN), EHFTV.com (INT), Bet365.com (INT).

17.00: MOL-Pick Szeged (HUN) - Vive Tauron Kielce (POL).
Live on:
TV: HUN Sport 1 (HUN), Canal+ Sport (POL), Arenasport 4 (BIH, MKD, MNT, SRB, CRO), Dolce Sport 2 (ROM), Sport TV2 (SLO), OTE Sport 5 (GRE), Eleven Sports (BEL, POL), Sport.TV5 (POR), beIN Sport 6 (INT).
Stream: SKY.de (GER), EHFTV.com (INT), Bet365.com (INT).

18.15: Elverum HH (NOR) - Montpellier HB (FRA). 
Live on:
TV: Viasat 4 (NOR), beIN Sports 3 (FRA).
Stream: EHFTV.com (INT), Bet365.com (INT).

18.30: RK Celje (SLO) - RK Vardar (MKD). 
Live on:
TV: Sport TV1 (SLO), MRT1 (MKD), Arenasport 5 (BIH, MKD, MNT, SRB), Digi Sport 4 (ROM), beIN Sports 7 (INT).
Stream: EHFTV.com (INT), Bet365.com (INT).

 

Germany:

Bundesliga:

15.00: TBV Lemgo - SG Flensburg-Handewitt.
Live on:
TV: Sport 1 (GER), TV3 Sport2 (DEN)
Stream: sport1.de (GER), Viaplay.dk (DEN).

2. Bundesliga:

16.30: TUS Ferndorf - HSG Nordhorn-Lingen.

16.30: Empor Rostock - ThSV Eisenach.

17.00: TSG Friesenheim - Bietigheim-Metterzimmern.

3. Bundesliga:

15.00: HSV Hamburg - VfL Fredenbeck.
Live on:
Stream: Sportdeutschland.tv

 

EHF Cup:

16.00: Wacker Thun (SUI) - ZTR Zaporozhye (UKR).

16.15: KIF Kolding-København (DEN) - Plzen (CZE)
Live on:

17.00: Chambéry Savoie (FRA) - Füchse Berlin (GER).
Live on:
Stream: EHFTV.com (INT).

17.00: Differdange (LUX) - Maccabi La Zion (ISR).

17.00: Filippos Verias (GRE) - Gornik Zabrze (POL).

19.00: Balatonfüredi KC (HUN) - Pfadi Winterthur (SUI).

20.00: Dukla Prague (CZE) - RK Nexe (CRO).

 

Poland:

18.00: Chrobry Glogow - Piotrkow Tryb.

19.00: Kwidzyn - Wybrzeze Gdansk.

 

Sweden:

17.00: HK Aranäs - Ystads IF.
Live on:
Stream: cmore.se (SWE).

 

Serbia:

19.00: RK Partizan Belgrade - RK Red Star. 

19.00: RK Spartak Vojput - Rudar Kostolac.

 

Russia:

16.00: UOR No.2. Moscow - Ufimochka-UGNTU.

 

Croatia:

18.00: Dubrava - GRK Varazdin.

18.00: RK Kastela - Umag.

19.00: Rudar - Gorica.

 

Macedonia:

12.00: RK Metalurg Skopje 2 - RK Ohrid.

 

Denmark:

1. division:

14.00: Fredericia HK - Team Sydhavsøerne.

15.30: Odder Håndbold - HØJ.

 

Norway:

18.00: Lillestrøm - Halden.
Live on:
Stream: http://www.handballtv.com/live/48281/

18.00: St. Hallvard - Falk Horten.
Live on:
Stream: http://www.handballtv.com/live/48283/

Earlier news
See related news
Today's news - Wednesday 14.09.2016
Serbian right back to Göztepe
Aagaard returns to Denmark