Menu
Earlier news
09:15 05-November-2016

All European Qualifers squads

Categories: Eastern Europe
Views: 5372

Photo: cro2018.ehf-euro.com

Written by: Rasmus Boysen

Get the full overview of all national team's squads for the upcoming European Qualifers.

 

Group 1:

Denmark:

Goalkeepers:
Niklas Landin, THW Kiel, Germany
Kevin Møller, SG Flensburg-Handewitt, Germany

Right wings:
Lasse Svan Hansen, SG Flensburg-Handewitt, Germany
Hans Lindberg, Füchse Berlin, Germany

Left wings:
Magnus Bramming, TTH Holstebro, Denmark
Magnus Landin, KIF Kolding København, Denmark,

Line players:
Henrik Toft Hansen, SG Flensburg-Handewitt, Germany
Jesper Nøddesbo, FC Barcelona, Spain
Anders Zachariassen, SGFlensburg-Handewitt, Germany
Simon Hald Jensen, Aalborg Handball, Denmark

Playmakers:
Morten Olsen, TSV Hannover-Burgdorf, Germany

Left backs:
Frederick K. Clausen, GOG, Denmark
Mikkel Hansen, PSG, France
Michael Damgaard, SC Magdeburg, Germany
Henrik Møllgaard, PSG, France
Lasse Andersson, FC Barcelona, Spain

Right backs:
Kasper Søndergaard, Skjern, Denmark
Niclas Kirkeløkke, GOG, Denmark

 

Hungary:

Goalkeepers:
László Bartucz, Csurgói KK, Hungary
Nándor Fazekas, Balatonfüredi KSE, Hungary 
Roland Mikler, Telekom Veszprém, Hungary

Right wings:
Péter Gulyás, Telekom Veszprém, Hungary
Gergely Harsányi Grundfos Tatabánya KC, Hungary
Tamás Iváncsik, Elverum HH, Norway

Right back:
Ancsin Gabor, Telekom Veszprém, Hungary
Balogh Zsolt, MOL Pick Szeged, Hungary

Playmakers:
Gábor Császár, Kadetten Schaffhausen, Switzerland
Mátyás Győri, Balatonfüredi KSE, Hungary
Ádám Juhász, Grundfos Tatabánya KC, Hungary
Máté Lekai, Telekom Veszprém, Hungary

Left wings:
Bendegüz Bóka, MOL-Pick Szeged, Hungary
Gergõ Iváncsik, Telekom Veszprém, Hungary

Left backs:
Richárd Bodó MOL-Pick Szeged, Hungary
Ferenc Ilyés, Grundfos Tatabánya KC, Hungary
Iman Jamali, HC Meshkov Brest, Belarus
Kornél Nagy, US Dunkerque HB, France

Line players:
Bence Bánhidi, MOL-Pick Szeged, Hungary
Timuzsin Schuch, Telekom Veszprém, Hungary
Szabolcs Zubai, MOL-Pick Szeged, Hungary

 

Netherslands:

Goalkeepers:
Bart Ravensbergen, Sélestat Alsace Handball, France
Gerrie Eijlers, GWD Minden, Germany

Right wings:
Nicky Verjans, HSG Nordhorn-Lingen, Germany
Bobby Schagen, TVB 1898 Stuttgart, Germany
Joris Baart, OCI/LIONS, Netherlands
Arjan Haenen, MT Melsungen, Germany

Line player:
Toon Leenders, Targos/Bevo HC, Netherlands
Léon van Schie, KRAS/Volendam, Netherlands
Ivo Steins OCI/LIONS, Netherlands

Left wings:
Patrick Miedema, HSG Nordhorn-Lingen, Germany
Tim Remer TüS-N Lübbecke (DUI)

Playmaker:
Luc Steins, Massy Essonne Handball, France
Dario Polman, HSG Krefeld, Germany

Right backs:
Jort Neuteboom, TüS Ferndorf, Germany

Left backs:
Jorn Smits, Randers HH, Denmark 
Fabian van Olphen, SC Magdeburg, Germany 

 

Latvia:

Goalkeepers:
Arturs Kugis, TV Großwallstadt, Germany
Edgard Kuksa, VfL Frendenbeck, Germany
Helmuts Tihanovs, Celtnieks, Latvia

Wingers:
Rihards Leja, Celtnieks, Latvia
Oskars Arajs, Dobeles Tenax, Latvia
Emils Kurzemnieks, Dobeles Tenax, Latvia
Nils Kreicbergs, SV Beckdorf, Germany
Arturs Lazdins, Celtnieks, Latvia
Artis Kurmens, Ogre/Miandum, Latvia
Raivis Gorbunovs, SK Latgols, Lativa

Back court:
Toms Lielais, Flensburg Handewitt II
Austris Tuminskis, SK Latgols, Latvia
Raimonds Trifanovs, SV Beckdorf, Germany,
Eriks Drobots, ASK/LSPA, Latvia
Elvijs Borodovskis, TSG Haßloch, Germany
Valdis Gutmanis, Mecklenburg Schwerin, Germany
Nikita Pancenk, Dobelex Tenax, Lativa
Andis Ermanis, Dobelex Tenax, Latvia
Janis Pavlovics, SV Beckdorf, Latvia

Line players:
Ingars Dude, Limoges Hand87, France
Eglis Politers, Dobelex Tenax, Latvia
Kirsteins Einars, HK Herulf, Norway
Uldis Libergs, Jurmalas Sports, Latvia

 

Match schedules: 

02.11.2016, 18:00: Hungary - Latvia.
03.11.2016, 20:30: Denmark - Netherlands.
06.11.2016, 15:00: Netherlands - Hungary.
06.11.2016, 17:10: Latvia- Denmark.

03.-04.05.17 Hungary - Denmark.
03.-04.05.17 Latvia - Netherlands.
06.-07.05.17 Denmark - Hungary.
06.-07.05.17 Netherlands - Latvia.
14.-15.06.17 Netherlands - Denmark.
14.-15.06.17 Latvia - Hungary.
17.-18.06.17 Denmark - Latvia.
17.-18.06.17 Hungary- Netherlands.

 

Group 2:

 

Poland:

Goalkeepers:
Sławomir Szmal, Vive Tauron Kielce
Adam Morawski, Orlen Wisla Plock
Piotr Wyszomirski, TBV Lemgo, Germany

Left backs:
Karol Bielecki, Vive Tauron Kielce
Piotr Chrapkowski, Vive Tauron Kielce
Tomasz Gębala, Orlen Wisla Plock
Krzysztof Łyżwa, Azoty Pulawy
Adrian Nogowski, MMTS Kwidzyn

Right backs:
Krzysztof Lijewski, Vive Tauron Kielce
Paweł Paczkowski, Vive Tauron Kielce
Rafał Przybylski, Azoty Pulawy

Playmakers:
Mariusz Jurkiewicz, Vive Tauron Kielce
Łukasz Gierak, TuS N-Lübbecke, Germany

Left wings:
Mateusz Jachlewski, Vive Tauron Kielce
Przemysław Krajewski, Azoty Pulawy

Right wings:
Michał Daszek, Orlen Wisla Plock

Line players:
Maciej Gębala, Orlen Wisla Plock
Marek Daćko, Górnik Zabrze
Kamil Syprzek, FC Barcelona Lassa, Spain

Defenders: Mateusz Kus, Vive Tauron Kielce

 

Belarus:

Goalkeepers:
Ivan Mackiewicz, Steaue Bucuresti, Romania.
Ivan Maroz, SKA Minsk
Viachaslau Saldatsenka, SKA Minsk

Line players:
Aliaksandr Tsitou, Cocks, Finland
Maxim Babichev, HC Meshkov Brest
Vyacheslau Shumak, HC Meshkov Brest
Viachaslau Bokhan, SKA Minsk
Artsem Karalek, SKA Minsk

Left wings:
Andrei Yurynok, HC Meshkov Brest
Mikalai Aliokhin, SKA Minsk

Right wings:
Maksim Baranau, HC Odorheiu, Romania
Dzianis Rutenka, HC Meshkov Brest

Left back:
Uladzislau Kulesh, SKA Minsk
Aliaksei Khadkevich, SKA Minsk

Right backs:
Arthur Karvatski, SKA Minsk
Siarhei Shylovich, HC Meshkov Brest

Playmakers:
Hleb Harbuz, Handball Tirol, Austria
Dzmitry Nikulenkau, HC Meshkov Brest
Aliaksandr Padshyvalau, SKA Minsk
Barys Pukhouski, HC Motor Zaporozhye, Ukraine

 

Serbia:

Goalkeepers:
Strahinja Milić, RK Vardar, Macedonia
Vladimir Cupara, Ademar Leon, Spain
Darko Arsić, RK Metalurg Skopje, Macedonia

Left wings:
Nemanja Ilić, Fenix Toulouse, France
Dobrivoje Marković, RK Zagreb, Croatia

Right wings:
Darko Đukić, Vive Tauron Kielce, Poland
Bogdan Radivojević, SG Flensburg-Handewitt, Germany

Left backs:
Momir Rinić, MT Melsungen, Germany
Ilija Abutović, RK Vardar, Macedonia
Petar Đorđić, SG Flensburg-Handewitt, Germany

Playmakers:
Petar Nenadić, Füchse Berlin, Germany
Zarko Šešum, Frisch Auf Göppingen

Right backs:
Nemanja Zelenović, SC Magdeburg, Germany
Stefan Terzić, SL Benfica, Portugal
Aleksander Stanojević, Al Ahli, Saudi Arabia

Line players:
Rastko Stojković, HC Meshkov Brest, Belarus
Mijajlo Marsenic, RK Vardar, Macedonia
Zoran Nikolić, HC Dobrogea Sud, Romania

 

Romania:

Goalkeepers:
Mihai Popescu, St. Raphaël, France
Ionuţ Irimuş, Dinamo Bucuresti, Romania
Ionuţ Iancu, CSM Bucureşti, Romania

Left wings:
Răzvan Pavel, Potaissa Turda, Romania
Nicuşor Negru, CSM Bucureşti, Romania

Left backs: 
Georgică Cântec, Potaissa Turda, Romania
Radu Lazăr, Potaissa Turda, Romania
Ionuţ Ramba, TBV Lemgo, Germany

Playmakers:
Cristian Fenici, Poli Timişoara, Romania
Marius Szoke, Steaua Bucuresti, Romania
Alexandru Csepreghi, US Creteil, France

Right backs: 
Bogdan Criciotoiu, Bergischer HC, Germany
Marius Sadoveac, Tremblay Handball, France

Right wings:
Andrei Mihalcea, HC Odorhei, Romania
Valentin Ghionea, Orlen Wisla Plock, Poland

Line players:
Adrian Rotaru, CSM Bucuresti, Romania
Iulian Stamate, CSM Bucureşti, Romania
Marius Mocanu, Dinamo Bucuresti, Romania
Andras Szasz, HC Odorhei, Romania

 

Match schedules: 

02.11.2016, 19:00: Belarus - Romania
03.11.2016, 20:00: Poland - Serbia
06.11.2016, 17:00: Serbia - Belarus
06.11.2016, 20:00: Romania - Poland

03.-04.05.17: Belarus - Poland:
03.-04.05.17: Romania - Serbia:
06.-07.05.17: Poland - Belarus:
06.-07.05.17: Serbia - Romania:
14.-15.06.17: Serbia - Poland:
14.-15.06.17: Romania - Belarus:
17.-18.06.17: Poland - Romania:
17.-18.06.17: Belarus - Serbia

 

Group 3:

 

Spain:

Goalkeepers: 
Gonzalo Pérez de Vargas, FC Barcelona Lassa
Rodrigo Corrales, Orlen Wisla Plock (POL)

Defenders:
Viran Morros, FC Barcelona Lassa

Right wings:
Victor Tomás, FC Barcelona Lassa
Ferran Solé, Fenix Toulouse (FRA)

Right backs:
Eduardo Gurbindo, HBC Nantes (FRA)
Alex Dujshebaev, RK Vardar (MAC)

Left backs:
Iosu Goñi, PAUC (FRA)
Carlos Molina, Naturhouse La Rioja

Left wings:
Miguel Sanchez-Migallón, Naturhouse La Rioja
Valero Rivera, FC Barcelona Lassa

Playmakers:
Joan Cañellas, RK Vardar (MAC)
Raul Entrerríos, FC Barcelona Lassa
Daniel Sarmiento, St. Raphael (FRA)

Line player:
Julen Aginagalde, Vive Tauron Kielce (POL)
Adrià Figueras, BM Granollers (ESP)

 

Austria:

Goalkeepers:
Thomas Bauer, PAUC Handball, France
Goran Aleksic, Bregenz Handball, Austria

Right backs:
Maximilian Hermann, Bergischer HC, Germany
Janko Bozovic

Left backs:
Alexander Hermann, Bergischer HC, Germany
Christoph Neuhold, ASV Hamm-Westfalen, Germany
Romas Kirveliavicius, HSC 2000 Coburg, Germany

Playmakers:
Dominik Schmid, Alpla HC Hard, Austria
Gerald Zeiner, Alpla HC Hard, Austria
Nikola Bilyk, THW Kiel, Germany

Left wings:
Sebastian Frimmel, SG Handball West Wien, Austria
Raul Santos, THW Kiel, Germany

Right wings:
Marian Klopcic, Bregenz Handball, Austria
Robert Weber, SC Magdeburg, Germany

Line players:
Dominik Bammer, Bregenz Handball, Germany
Wilhelm Jelinik, SG Handball West Wien, Austria

 

Bosnia Herzegovina:

Goalkeepers:
Benjamin Burić, HSG Wetzlar, Germany
Mario Blažević, CSM Bucuresti, Romania
Nebojša Grahovac, Chartres MHB 28, France
Nebojša Bojić, RK Prevent Slovenj Gradec, Slovenia

Left wings:
Tomislav Nuić, RK NEXE – Našice, Croatia
Denni Đozić, TSG Friesenheim - Ludwigshafen, Germany
Alen Ovčina, Antaliyaspor, Turkey

Right wing:
Faruk Vražalić, Besiktas Mogaz HT, Turkey
Kristijan Jarak, RK Izviđač, Bosnia Herzegovina

Left backs:
Nikola Prce, KS Azoty-Pulawy, Poland
Mirsad Terzić, Telekom Veszprém, Hungary
Marin Vegar, RK NEXE – Našice, Croatia 
Vladan Lončar, Fraikin BM Granollers, Spain
Duško Čelica, HC Constanta, Romania

Playmakers:
Marko Tarabochia, Orlen Wisla Plock, Poland
Ivan Karačić, Maccabi Srugo Rishon Lezion, Israel
Saša Marjanac, CSM Bucuresti, Romania
Mario Pavlak, RK Izviđač, Bosnia Herzegovina
Josip Perić, HC Odorheiu Secuiesc, Romania

Right backs:
Marko Panić, Chambery Savoie, France
Dejan Malinović, US Creteil Handball, France
Benjamin Čičkušić, RK Maglaj, Bosnia Herzegoina

Line players:
Vladimir Vranješ, Grundfos Tatabanya, Hungary
Senjamin Burić, HBC Nantes, France
Muhamed Toromanović, US Creteil Handball, France

Finland:

Goalkeepers:
Tuomas Laitinen, Atlas Vantaa
Mikael Mäkelä, Dicken Handball

Playmakers:
Benny Broman, Dicken Handball, Finland
Kristian Jansson, HIFK, Finland
Oscar Kihlstedt, BK-46, Finland

Line players:
Fredrik Forss, Grankulla IFK, Finland
Robin Sjöman, Riihimäen Cocks, Finland
Vincent Voutilainen, SIF, Finland
Ben Weber, BK-46

Right backs:
Miro Koljonen, Grankulla IFK, Finland
Theo Westerlund, SIF, Finland

Left backs:
Nico Rönnberg, Riihimäen Cocks, Finland
Richard Sundberg, Grankulla IFK, Finland

Right wings:
Roni Syrjälä, Riihimäen Cocks, Finland

Left wings:
Teemu Tamminen, Riihimäen Cocks, Finland
Jani Tuominen, Riihimäen Cocks, Finland

 

Match schedule:

02.11.2016, 20:25: Austria- Finland
02.11.2016, 20:30: Spain - Bosnia Herzegovina
05.11.2016, 14:30: Finland - Spain
06.11.2016, 20:00: Bosnia Herzegovina - Austria


03.-04.05.17: Austria - Spain
03.-04.05.17: Finland - Bosnia Herzegovina
06.-07.05.17: Spain - Austria
06.-07.05.17: Bosnia Herzegovina - Finland
14.-15.06.17: Bosnia Herzegovina - Spain
14.-15.06.17: Finland - Austria
17.-18.06.17: Spain - Finland
17.-18.06.17: Austria - Bosnia Herzegovina

 

Group 4:

 

Iceland:

Goalkeepers:
Björg­vin Páll Gúst­avs­son, Berg­ischer HC, Germany
Grét­ar Ari Guðjóns­son, Sel­foss, Iceland

Line players:
Arn­ar Freyr Arn­ars­son, IFK Kristianstad, Sweden
Bjarki Már Gunn­ars­son, EHV Aue, Germany
Kári Kristján Kristjáns­son, ÍBV, Iceland

Playmakers:
Arn­ór Atla­son, Aal­borg Håndbold, Denmark

Guðmund­ur Hólm­ar Helga­son, Ces­son-Renn­es, France
Gunn­ar Steinn Jóns­son, IFK Kristianstad, Sweden
Jan­us Daði Smára­son, Hauk­ar, Iceland

Right wings:
Arn­ór Þór Gunn­ars­son, Bergischer HC, Germany
Theo­dór Sig­ur­björns­son, ÍBV

Right backs:
Ásgeir Örn Hall­gríms­son, USAM Ni­mes, France
Geir Guðmunds­son, Ces­son-Renn­es, France
Rún­ar Kára­son, TSV Hanno­ver-Burgdorf, Germany
Ómar Ingi Magnús­son, Aar­hus Hånd­bold, Denmark   

Left wings:
Bjarki Már Elís­son, Füch­se Berl­in, Germany
Guðjón Val­ur Sig­urðsson, Rhein-Necker Löwen, Germany

Left backs:
Ólaf­ur Andrés Guðmunds­son, IFK Kristianstad, Sweden
Aron Pálm­ars­son, Telekom Veszprém, Hungary

 

FYR Macedonia:

Goalkeepers:
Borko Ristovski (FC Barcelona Lassa, Spain)
Martin Tomovski (RK Metalurg Skopje, Macedonia)
Zlatko Daskalovski (HC Universitatea Timisoara, Romania)

Left wings:
Dejan Manaskov (Rhein-Neckar Löwen, Germany)
Goce Ojleski (HC Odorhei, Romania)

Right wings:
Goce Georgievski (CSM Bucuresti, Romania)
Martin Popovski (RK Vardar, Macedonia)

Line players:
Stojanche Stoilov (RK Vardar, Macedonia)
Nikola Markoski (Oroshazi FKSE-Linamar, Hungary)
Ivan Tasevski (RK Pelister, Macedonia)

Left backs:
Filip Lazarov (HC Universitatea Timisoara, Romania)
Ace Jonovski (Bergischer HC, Germany)
Filip Taleski (RK Metalurg Skopje, Macedonia)
Filip Kuzmanovski (RK Metalurg Skopje, Macedonia)
Velko Markoski (RK Zagreb, Croatia)
Marko Neloski (RK Metalurg Skopje, Macedonia)
Risto Arnaudovski (SC Ferlach, Austria)

Playmakers:
Nemanja Pribak (Besiktas Mogaz, Turkey)

Right backs:
Kiril Lazarov (FC Barcelona Lassa, Spain)
Vlatko Mitkov (UHK Krems, Austria)
Martin Velkovski (RK Metalurg Skopje, Macedonia)

 

Czech Republic:

Goalkeepers:
Martin Galia, Górnik Zabrze, Poland
Tomáš  Mrkva, HBW Balingen – Weilstetten, Germany

Playmakers:
Tomáš Babák, Bergisher HC, Germany
Roman Bečvář, SC DHfK Leipzig, Germany
Ondřej Zdráhala Ondřej, ASV Hamm–Westfalen, Germany

Left backs:
Pavel Horák, HC Erlangen, Germany
Filip Jícha, FC Barcelona, Spain
Jan Landa, HK Lovosice, Czech Republic

Right backs:
Petr Linhart, Fenix Toulouse, France
Jan Stehlík, St. Raphaël Var HB, France

Left wings: 
Jakub Hrstka, Tatran Prešov, Slovakia
Kotrč Milan, HC Dukla Praha, Czech Republic,

Right wings:
Miroslav Jurka, St. Raphaël Var HB, France
Jan Sobol, KS Azoty Pulawy, Poland

Line players:
Jan Užek, HCB Karviná, Czech Republic
Leoš Petrovský, KS Azoty Pulawy, Poland
Petr Šlachta, HC Zubří, Czech Republic
Tomáš Říha, HC Zubří, Czech Republic

 

Ukraine:

Goalkeepers:
Anton Dereviankin, ZTR Zaporozhye, Ukraine
Vadym Brazhnyk, Tatran Presov, Slovakia
Igor Chupryna, Tatran Presov, Slovakia)

Left wings:
Zakhar Denysov, HC Motor Zaporozhye, Ukraine.
Igor Kopyshynskyi, Klaipeda Dragunas, Lithuania

Right backs:
Stanislav Zhukov, HC Motor Zaporozhye, Ukraine.
Evgeniy Buinenko, HC Motor Zaporozhye, Ukraine.
Maxim Begal, Tasova Yibo, Turkey
Roman Chichikalo, Vaci KSE, Hungary

Right wings:
Artem Kozakevych, HC Motor Zaporozhye, Ukraine.  
Andrii Akimenko, ZTR Zaporozhye, Ukraine.

Line players:
Dmytro Doroshchuk, HC Motor Zaporozhye, Ukraine.
Roman Severyn, ZTR Zaporozhye, Ukraine

Playmakers:
Oleksandr Tilte, ZTR Zaporozhye, Ukraine.
Oleksandr Yuzhbabenko, Radovan Yibo SK, Turkey

 

Match schedule:

02.11.2016, 18:30: FYR Macedonia - Ukraine
02.11.2016, 19:30: Iceland- Czech Republic:
05.11.2016, 14:25: Czech Republic - FYR Macedonia
05.11.2016, 18:00: Ukraine - Iceland

03.-04.05.17: FYR Macedonia- Iceland
03.-04.05.17: Ukraine -Czech Republic
06.-07.05.17: Iceland - FYR Macedonia
06.-07.05.17: Czech Republic - Ukraine
14.-15.06.17: Czech Republic - Iceland
14.-15.06.17: Ukraine - FYR Macedonia
17.-18.06.17: Iceland - Ukraine
17.-18.06.17: Fyr Macedonia- Czech Republic

 

Group 5:

 

Germany:

Goalkeepers:
Silvio Heinevette, Füchse Berlin, Germany
Andreas Wolff, THW Kiel, Germany

Left wings:
Uwe Gensheimer, Paris Saint-Germain, France
Matthias Musche, SC Magdeburg, Germany

Left backs:
Finn Lemke, SC Magdeburg, Germany
Steffen Fäth, Füchse Berlin, Germany
Philipp Weber, HSG Wetzlar, Germany
Dominik Weiß: TVB 1898 Stuttgart, Germany

Playmakers: 
Simon Ernst, VfL Gummersbach, Germany
Niclas Pieczkowski, SC DHfK Leipzig, Germany
Paul Drux, Füchse Berlin, Germany

Line players:
Patrick Wiencek, THW Kiel, Germany
Hendrik Pekeler, Rhein-Neckar Löwen, Germany
Jannik Kohlbacher, HSG Wetzlar, Germany

Right wings:
Tobias Reichmann, KS Vive Kielce, Poland
Patrick Groetzki, Rhein-Neckar Löwen, Germany

Right backs:
Steffen Weinhold, THW Kiel, Germany
Kai Häfner, TSV Hannover-Burgdorf, Germany

Slovenia:

Goalkeepers: 
Gorazd Škof, PSG, France
Matevž Skok, RK Zagreb, Croatia
Primož Prošt, Frisch Auf Göppingen, Germany
Urban Lesjak, RK Celje, Slovenia

Left backs: 
Nik Henigman, RK Riko Ribnica, Slovenia
Jan Grebenc, RK Riko Ribnica, Slovenia

Playmakers:
Uroš Zorman, Vive Tauron Kielce, Poland
Dean Bombač, Vive Tauron Kielce, Poland
Marko Bezjak, SC Magdeburg, Germany
Miha Zarabec, RK Celje, Slovenia

Right backs:
Jure Dolenec, Montpellier HB, France
Vid Kavtičnik, Montpellier HB, France

Left wings:
Darko Cingesar, RK Zagreb, Croatia
Tilen Kodrin, RK Celje, Slovenia

Right wings: 
Gašper Marguč, Telekom Veszprem, Hungary
Blaž Janc, RK Celje, Slovenia

Line players:
Blaž Blagotinšek, Telekom Veszprem, Hungary
Matej Gaber, Pick Szeged, Hungary
Vid Poteko, RK Celje, Slovenia

 

Portugal:

Goalkeepers:
Ricardo Candeias, Pontault, France
Alfredo Quintana, FC Porto, Portugal
Pedro Carvalho, FC Porto, Portugal

Left wings:
Fábio Vidrago, SL Benfica,  Portugal
Diogo Branquinho, ABC UMinho Braga, Portugal

Left backs:
Gilberto Duarte, Orlen Wisla Plock, Poland
Nuno Grilo, ABC UMinho Braga, Portugal
Alexandre Cavalcanti, SL Benfica, Portugal

Playmakers:
Rui Silva, FC Porto, Portugal
Miguel Martins, FC Porto, Portugal
Tiago Pereira, SL Benfica, Portugal

Right backs:
André Gomes, ABC UMinho Braga, Portugal
Miguel Batista, Avanca, Portugal
Pedro Spínola, ABC UMinho Braga, Portugal
Jorge Silva, BM Granollers, Spain

Right wings:
Pedro Portela, Sporting CP, Portugal
António Areia, FC Porto, Portugal

Line players: 
Hugo Rocha, ABC UMinho Braga, Portugal
Tiago Rocha, Orlen Wisla Plock, Poland
Daymaro Solina, FC Porto, Portugal

 

Switzerland:

Goalkeepers:
Nikola Portner, Montpellier HB, France
Wick Flavio, GC Amicitia Zürich, Switzerland

Left backs:
Albin Alili, Kadetten Schaffhausen, Switzerland
Luka Maros, Kadetten Schaffhausen, Switzerland
Zoran Markovic, Kadetten Schaffhausen, Switzerland
Samuel Röthlisberger, BSV Bern Muri, Switzerland
Michal Svajlen, Pfadi Winterthur, Switzerland
Lukas Von Deschwanden, Wacker Thun, Switzerland

Right backs:
Ron Delhees, Kadetten Schaffhausen, Switzerland
Dimitrij Küttel, Kadetten Schaffhausen, Switzerland
Pascal Vernier, Pfadi Winterthur, Switzerland

Left wings:
Marvin Lier, Pfadi Winterthur, Switzerland
Manuel Liniger, Kadetten Schaffhausen, Switzerland

Right wings:
Cédrie Tynowski, Pfadi Winterthur, Switzerland

Line player:
Lucas Meister, Kadetten Schaffhausen, Switzerland
Stefan Huwyler, Wacker Thun, Switzerland

Playmakers:
Andy Schmid, Rhein-Neckar Löwen, Germany

 

Match schedule:

02.11.2016, 18:00: Slovenia - Switzerland
02.11.2016, 19:00: Germany - Portugal
05.11.2016, 17:45: Switzerland - Germany
06.11.2016, 15:00: Portugal- Slovenia

03.-04.05.17: Slovenia- Germany
03.-04.05.17: Switzerland - Portugal
06.-07.05.17: Germany - Slovenia
06.-07.05.17: Portugal - Switzerland
14.-15.06.17: Portugal - Germany
14.-15.06.17: Switzerland - Slovenia
17.-18.06.17: Germany - Switzerland
17.-18.06.17: Slovenia - Portugal

 

Group 6:

 

Sweden:

Goalkeepers:
Mikael Appelgren, Rhein-Neckar Löwen, Germany
Michael Aggefors, Aalborg Håndbold, Denmark

Left wings:
Jonas Källman, Pick Szeged, Hungary
Jerry Tollbring, IFK Kristianstad, Sweden

Left backs:
Viktor Östlund, TTH Holstebro, Denmark
Lukus Nilsson, THW Kiel, Germany
Simon Jeppsson Lugi HF, Sweden

Playmakers:
Jim Gottfridsson, SG Flensburg-Handewitt, Germany
Jesper Konradsson, Alingsås HK, Sweden

Right backs:
Johan Jakobsson, SG Flensburg-Handewitt, Germany
Albin Lagergren, IFK Kristianstad, Sweden

Right wings:
Niclas Ekberg, THW Kiel, Germany
Mattias Zachrisson, Füchse Berlin, Germany

Line players:
Jesper Nielsen, Paris SG, France
Fredric Pettersson, Fenix Toulouse, France
Max Darj, Alingsås HK, Sweden

 

Russia:

Goalkeepers:
Vadim Bogdanov, KS Azoty-Pulawy, Poland.
Victor Kireev, HC Motor Zaporozhye, Ukraine
Dmitry Pavlenko, Chekhovskie Medvedi, Russia.

Right wings:
Dmitriy Kornev, Chekhovskie Medvedi, Russia.
Dmitry Kovalev, Chekhovskie Medvedi, Russia
Kirill Voronin, HC St. Petersburg, Russia
Daniel Shishkarev, RK Vardar, Macedonia

Right backs:
Dmitrii Kiselev, HC St. Petersburg, Russia
Sergei Shelmenko, HC Motor Zaporozhye, Ukraine
Samvel Aslanyan, CSM Bukarest, Romania
Ruslan Dashko, Dinamo Stavropol, Russia
Alexander Kotov, Chekhovskie Medvedi, Russia

Left backs:
Alexsander Shkurinskiy, SKIF Krasnodar, Russia
Dmitrii Santalov, Chekhovskie Medvedi, Russia
Dmitry Bogdanov, HC St. Petersburg, Russia
Azat Valiullin, TBV Lemgo, Germany
Alexander Dereven, RK Vardar, Macedonia

Playmakers:
Pavel Atman, Meshkov Brest, Belarus
Dmitry Zhitnikov, Orlen Wisla Plock, Poland

Line players:
Denis Vasilyev, Dinamo Astrakhan, Russia
Gleb Kalarash, HC Motor Zaporozhye, Ukraine
Michael Chipurin, US Ivry HB, France
Lev Tcelishchev, HC Motor Zaporozhye, Ukraine

Left wings:
Roman Ostashenko, Chekhovskie Medvedi, Russia
Igor Soroka, HC Motor Zaporozhye, Ukraine
Timur Dibirov, RK Vardar, Macedonia

 

Montenegro:

Goalkeepers:
Rade Mijatović, HC Meškov Brest, Belarus
Radivoje Ristanović, Balatonfüredi KSE, Hungary

Left wings: 
Miloš Vujović, Grundfos Tatabanya KC, Hungary
Milan Popović, Vaci KSE, Hungary

Right wings:
Marko Lasica, SCM Politehnica Timisoara, Romania
Mirko Radović, Valence, France

Line player:
Nemanja Grbović, Cegledi KKSE, Hungary

Left backs:
Vuko Borozan, RK Vardar, Macedonia
Miloš Božović, Grundfos Tatabanya KC, Hungary
Bogdan Petričević, Mulhouse Handball Sud Alsace, France
Danijel Vukićević, RK Borac, Bosnia Herzegovina
Vladimir Osmajić, Budvanska rivijera, Montenegro

Playmakers:
Vasko Ševaljević, Fenix Toulouse, France
Žarko Pejović, US Dunkerque, France

Right backs:
Stefan Čavor, HSG Wetzlar, Germany

 

Slovakia:

Goalkeepers:
Richard Štochl (Eger SBS Eszterházy SZSE, Hungary),
Teodor Paul (Balmazújvárosi KK/Maď.) 

Line players:
Martin Slaninka, TSG Ludwigshafen-Friesenheim, Germany
Martin Mazák, CYEB-Budakalász FKC, Hungary
Andrej Petro, Eger SBS Eszterházy SZSE, Hungary
Marek Páleš, Tatran Prešov, Slovakia
Peter Dudáš, HKM Šaľa, Slovakia 

Left wings:
Martin Briatka, HC Sporta Hlohovec, Slovakia
Radoslav Antl, Eger SBS Eszterházy SZSE, Hungary 

Right wings:
Tomáš Urban, ThSV Eisenach, Germany,
Miroslav Volentics, TuS Ferndorf, Germany

Playmakers:
Ľubomír Ďuriš, B.Braun Gyöngyös, Hungary
Lukáš Urban, Tatran Prešov, Slovakia

Left backs:
Matej Mikita, B.Braun Gyöngyös, Hungary
Jakub Mikita, Csurgói KK, Hungary
Michal Holdoš, CYEB-Budakalász FKC, Hungary
Oliver Rábek, Tatran Prešov, Hungary

Right back:
Branislav Cigáň, HK Agro Topoľčany, Slovakia

 

Match schedule:

02.11.2016, 19:30: Russia - Slovakia
03.11.2016, 19:15: Sweden - Montenegro
05.11.2016, 18:00: Slovakia - Sweden
06.11.2016, 18:00: Montenegro - Russia

03.-04.05.17: Russia - Sweden
03.-04.05.17: Slovakia - Montenegro
06.-07.05.17: Sweden - Russia
06.-07.05.17: Montenegro - Slovakia
14.-15.06.17: Montenegro - Sweden
14.-15.06.17: Slovakia- Russia
17.-18.06.17: Sweden - Slovakia
17.-18.06.17: Russia- Montenegro

 

Group 7:

 

France:

Goalkeepers:
Cyril Dumoulin, HBC Nantes, France
Vincent Gerard, Montpellier HB, France
Thierry Omeyer, Paris St. Germain, France

Left wing:
Arnaud Bingo, Montpellier HB, France

Left backs:
William Accambray, Paris St. Germain, Germany
Timothey N´Guessan, FC Barcelona, Spain
Mathieu Grebille, Montpellier HB, France

Playmakers:
Nikola Karabatic, Paris St. Germain, France
Kentin Mahe, SG Flensburg-Handewitt, Germany
Daniel Narcisse, Paris St. Germain, France

Right back:
Adrien Dipanda, St. Raphaël Var HB, France
Dika Mem, FC Barcelona, Spain
Nedim Remili, Paris St. Germain, France
Valentin Porte, Montpellier HB, France

Right wings:
Luc Abalo, Paris St. Germain, France
Yannis Lenne, SC Sélestat, France

Line players:
Benjamin Afgour, US Dunkerque, France
Ludovic Fabregas, Montpellier HB, France
Luka Karabatic, Paris St. Germain, France
Cédric Sorhaindo, FC Barcelona, Spain 

 

Norway:

Goalkeepers:
Espen Christensen, GOG, Denmark
Torbjørn Bergerud, TTH Holstebro, Denmark 
Kristian Sæverås, Bækkelaget HB Elite, Norway

Line players:
Henrik Jakobsen, GOG, Denmark
Bjarte Myrhol, Skjern Håndbold, Denmark
Petter Øverby, Elverum Håndball, Norway
Joakim Hykkerud,TSV Hannover Burgdorf, Germany

Left wings:
Magnus Jøndal, GOG, Denmark
Sebastian Barthold, Haslum HK, Norway

Left backs:

Espen Lie Hansen, HC Midtjylland, Denmark
Gøran Johannessen, GOG, Denmark

Playmakers:
Gøran Sørheim, SønderjyskE, Denmark
Christian O'Sullivan, SC Magdeburg, Germany
Sander Sagosen, Aalborg Håndbold, Denmark

Right backs:
Eivind Tangen, HC Midtjylland, Denmark
Harald Reinkind, Rhein-Neckar Löwen, Germany

Right wings:
Kristian Bjørnsen, HSG Wetzlar, Germany
Magnus Søndenå, Haslum HK, Norway

 

Lithuania:

Goalkeepers:
Giedrius Morkūnas, Haukar Hafnarfjördur, Iceland
Vilius Rašimas, Limoges „Hand 87“, France

Line players:
Tadas Stankevičius, Montelimar/Cruas Handball, France
Gintaras Cibulskis, Klaipeda Dragūnas, Lithuania

Left backs:
Jonas Truchanovičius, Montpellier HB, France
Karolis Stropus, Akureyri, Iceland
Lukas Simėnas, Klaipeda Dragūnas, Lithuania
Rolandas Bernatonis, CSM Bucuresti, Romania

Playmakers:
Benas Petreikis, Union Leoben, Austria
Gerdas Babarskas, SG BBM Bietigheim, Germany
Aidenas Malašinskas, HC Motor Zaporozhye, Ukraine

Right backs:
Mindaugas Dumčius, Akureyri, Iceland

Right wings:
Valdas Drabavičius, VHC Šviesa, Lithuania

 

Belgium:

Goalkeepers:
Youri Denert, Sporting Nelo, Belgium
Jef Lettens, Cesson-Rennes Mêtropole Handball, France

Line players:
Nathan Bolaers, Callant Tongeren, Belgium
Tim Houbrechts, Hubo Initia Hasselt, Belgium
Simon Ooms, Hubo Initia Hasselt, Belgium

Left backs:
Thomas Bolaers Billère Handball, France
Jeroen De Beule, Callant Tongeren, Belgium

Right wings:
Thomas Cauwenberghs, US Ivry HB, France
Nicolas Danse, HC Visé BM, Belgium
Colin Glesner, Callant Tongeren, Belgium

Left wings:
Julien Devisch, Callant Tongeren, Belgium
Damian Kedziora, Achilles Bocholt, Belgium

Playmakers:
Bartosz Kedziora, Achilles Bocholt, Belgium
Arber Qerimi, Callant Tongeren, Belgium
Tom Robyns, Hubo Initia Hasselt, Belgium

Right back:
Serge Spooren, Achilles Bocholt, Belgium

 

Match schedule:

02.11.2016, 19:00: Norway - Belgium.
03.11.2016, 19:00: France - Lithuania
06.11.2016, 15:30: Belgium - France
06.11.2016, 18:00: Lithuania - Norway

03.-04.05.17: Norway- France
03.-04.05.17: Belgium- Lithuania
06.-07.05.17: France - Norway
06.-07.05.17: Lithuania - Belgium
14.-15.06.17: Lithuania - France
14.-15.06.17: Belgium - Norway
17.-18.06.17: France - Belgium
17.-18.06.17: Norway - Lithuania

 

There may be errors in the article. Please inform us at info@hballtransfers.com if you find any.

Earlier news
See related news
Bahrain loses coach shortly before WC
Beykoz Belediye signed experienced Serb
Right back returns to Denmark